שיבר ושות' משרד עו"ד

אל תתפשר על המשפחה שלך
 דף הבית  >>   >>  בית המשפט ביטל צוואות בשל השפעה בלתי הוגנת וחוסר כשירות קוגנטיבית של המנוחה לעריכת צוואה
בית המשפט ביטל צוואות בשל השפעה בלתי הוגנת וחוסר כשירות קוגנטיבית של המנוחה לעריכת צוואה
 

בית המשפט לענייני משפחה מפי השופטת חנה ריש רוטשילד, דחה את טענת התובעים לפיה יש לקבל את הצוואות האחרונות, אשר כתבה המנוחה.

המנוחה כתבה בחייה 3 צוואות. את הצוואה הראשונה כתבה בשנת 2000, וחילקה את רכושה כראות עיניה בין יורשיה.

בשנת 2003, חלה התדרדרות במצבה הפיזי והקוגנטיבי של המנוחה, ואף מונה לה עו"ד מטעם הרווחה אשר ישמש לה כאפוטרופוס הן לגוף והן לרכוש.

על אף שהתובעים ידעו זאת, החתימו אותה על צוואה אשר נערכה במרץ 2005. בצוואה זו ציוותה 35% מכל רכושה לתובעים, 5% לחברתה ו- 60% לבני אחיה ואחיותיה.

ביולי 2005, הוחתמה המנוחה על מסמך שכותרתו "שינוי צוואה" ובה ציוותה את כל רכושה לתובעים בלבד.

בדצמבר 2006 נפטרה המנוחה והתובעים הגישו בקשה לרשם הירושה לקיום הצוואות השנייה והשלישית. הנתבעים הגישו 3 התנגדויות לבקשה. כמו כן, עתרו לקיום הצוואה הראשונה.

ביהמ"ש בחן את כשירותה של המנוחה לערוך צוואה והאם הייתה נתונה להשפחה בלתי הוגנת מצד התובעים.

בית המשפט קבע כי לא כל ירידה בכושר הקוגנטיבי של המצווה יהא בה כדי לשלול את כשירותו לערוך צוואה. בהעדר הוכחה תקויים הצוואה.

בעניין זה, הצטברות הראויות מצביעה ומלמדת כי במועד עריכת הצוואות המנוחה לא הייתה כשירה לעשותן.

לפי מבחן השפעה בלתי הוגנת קבע בית המשפט כי המנוחה בודדה ע"י התובעים כמעט לחלוטין מכל בני משפחתה לרבות אלו אשר היו בקשר טוב איתה.

בית המשפט קבע כי במהלך התקופה האמורה המנוחה לא הייתה כשירה לעשות צוואה לרבות ביטול הצוואה שנערך על ידה. לפיכך קבע ביהמ"ש כי יש לבטל את הצוואה השנייה והשלישית ולפעול מכח הצוואה הראשונה בלבד.

לצפייה בפסה"ד, לחץ כאן -
http://http://elyon1.court.gov.il/heb/dover/6624978.pdf
      דרך מנחם בגין 7, בית גיבור ספורט קומה 28,רמת גן            טל' 03-7173939     פקס 03-7173940  נבנה ע"י מו-טק בניית אתרים